Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022

Σαρωτικό... το Ελληνικό Ολυμπιακό ταεκβοντό με 8 μετάλλια (1 χρυσό, 2 ασημένια, 5 χάλκινα) στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 21 2022 στα Τίρανα 27-30/9.

Σαρωτικό... το Ελληνικό Ολυμπιακό ταεκβοντό με 8 μετάλλια (1 χρυσό, 2 ασημένια, 5 χάλκινα)  στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 21 2022 στα Τίρανα 27-30/9.

Σαρωτικό ήταν το Ελληνικό Ολυμπιακό ταεκβοντό στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 21 (EUROPEAN TAEKWONDO UNDER 21 2022) που πραγματοποιήθηκε στα Τίρανα της Αλβανίας στις 27-30 Σεπτεμβρίου 2022.!

Η Ελλάδα κατέκτησε συνολικά 8 μετάλλια (1 χρυσό, 2 ασημένια, 5 χάλκινα) με αποτέλεσμα να βρεθεί στην 2η θέση της γενικής κατάταξης. !

Την 3η ημέρα το ελληνικό Ολυμπιακό ταεκβοντό βρέθηκε στην κορυφή της Ευρώπης, καθώς, τα μετάλλια στον τελικό ανδρών στην κατηγορία των -87 κιλών ήταν καθαρά ελληνική υπόθεση αφού ανταγωνίστηκαν  δυο Έλληνες αθλητές οι Βασίλειος Θολιώτης κερδίζοντας το χρυσό και ο Ιωάννης Παπαδόπουλος το ασημένιο!

Την 2η θέση-ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε και η Δέσποινα Πάντου στα -46 κιλά.

Τα 5 χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι Γιώργος Πανταζής στα -80κ., Κωνσταντίνα Πολυχρόνη  στα -57κ.,  Αγορίτσα Κίτσιου στα +73κ.,  Στέλλα Μαρεντάκη  στα -62κ. και Φίλιππος Δημητρακόπουλος στα +87 κιλά.

Πέμπτες θέσεις πήραν οι Σωτήρης Μιχόπουλος (-80κ.), Ιωάννης Μυλωνάς (-58κ.), Ντεμογιάννη Παρασκευή (-73κ.), Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος (-54κ.), Χαράλαμπος Φλουσκούνης (-74κ.), Αθηνά Μακρυγιάννη (-57κ.),  Φαίδρα Καλτέκη (-57κ.), Αθανασία Ρεπούλια (-57κ.), Μαρία Μαγδαληνή Μυτιλινιού (-46κ.), Χρήστος Σακελλαρίου (-68κ.), Δημήτριος Μπουτσιαράκος (+87κ.) και Πέτρος Μπούκλας (+87κ.).

Τα αποτελέσματα του τετραημέρου: 1η μέρα / 2η μέρα / 3η μέρα / 4η μέρα

Οι αγώνες των Ελλήνων αθλητών το τετραήμερο ΕΔΩ.

ΜΑΡΕΝΤΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ (62 κιλά): 3η θέση-Χάλκινο μετάλλιο

Ημιτελικά: Μαρεντάκη vs Κιτσέμα (Κροατία) 0-1 αποχώρησε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια λόγω τραυματισμού
Προημιτελικά: Μαρεντάκη vs Κογκεμπακάν (Τουρκία) 2-0
Γύρος 16: Μαρεντάκη vs Ντουκέτ (Γαλλία) 2-0