Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2019

Με 6 μετάλλια (2 χρυσά, 3 ασημένια, 1 χάλκινο) οι Έλληνες αθλητές στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα Ταεκβοντό παίδων – κορασίδων 2019 στην Ισπανία

Με 6 μετάλλια (2 χρυσά, 3 ασημένια, 1 χάλκινο) οι Έλληνες αθλητές στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα Ταεκβοντό  παίδων – κορασίδων 2019 στην Ισπανία.

Tα συνολικά αποτελέσματα :  1η μέρα / 2η μέρα / 3η μέρα / κατάταξη μεταλλίων
κατάταξη ομάδων γυναικών / κατάταξη ομάδων ανδρών

1η ημέρα (Tρίτη 01-10-2019)
(Αγόρια –33kg, -37kg, -41kg, –45kg και Κορίτσια –29kg, -33kg, -37kg , –41kg)

Την 1η μέρα του  Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ταεκβοντό παίδων/κορασίδων (WTE European Cadet Championships 2019) που φιλοξενήθηκε στην Μαρίνα Ντ`Ορ της Ισπανίας οι Έλληνες  αθλητές πήραν δύο (02) πέμπτες θέσεις ,καθώς είχαμε την απόλυτη κυριαρχία της Ρωσίας ,αφού κατετάγη πρώτη με  6 χρυσά, 2 ασημένια και 4 χάλκινα μετάλλια.

Κοντά στον ημιτελικό, με απολογισμό δύο νίκες σε τρεις αγώνες έκαστος, βρέθηκαν οι Άγγελος Μυλωνάς και Αλέξανδρος Μπαρκώφ στα -45 και -37 κιλά αντίστοιχα.

2η ημέρα (Tετάρτη 02-10-2019)
(Αγόρια – 49kg, – 57kg and – 65kg και Κορίτσια – 44kg, – 51kg and – 55kg)

2 χρυσά και 2 ασημένια μετάλλια για την Ελλάδα

Η 2η μέρα του πρωταθλήματος ήταν απόλυτα επιτυχημένη για το Ελληνικό Ταεκβοντό αφού η Ελλάδα κατετάγη πρώτη με απολογισμό 2 χρυσά και 2 ασημένια μετάλλια.

Η 2η μέρα του πρωταθλήματος ανέδειξε δύο (02) νέους πρωταθλητές Ευρώπης στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων , τους Ραφαέλ Παππά (-57κ.) και Στυλιανή Μαρεντάκη (-44κ.), , ενώ ασημένια μετάλλια κέρδισαν και οι : Αλίκη Καραμάργιου (-55κ.) και Αθανασία Ρεπούλια (-51κ.).

Την πέμπτη θέση κατέκτησαν και οι Πολυχρόνη Κωνσταντίνα (-51κ.) Σιδηρόπουλος Γιώργος (-65κ.).

3η ημέρα (Πέμπτη 03-10-2019)
(Αγόρια – 53kg, – 61kg and + 65kg και Κορίτσια – 47kg, – 59kg and + 59kg)

1 ασημένιο και 1 χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα

Την τρίτη και τελευταία μέρα, η αυλαία του Ευρωπαικού πρωταθλήματος  παίδων έκλεισε με τον ιδανικότερο τρόπο, αφού ακόμα 2 μετάλλια προστέθηκαν στη συλλογή του Ελληνικού Ταεκβοντό. Ο Θεοχάρης Χουσείν Λάλας κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στα +65κ. και ο Χρήστος Καραγκούλας κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο επίσης στα +65κ. Στην πέμπτη θέση κατετάγησαν οι Χρήστος Σακελλαρίου (-53κ.), Απόστολος Μπακατσής (-53κ.),  Τιμολέων Μαυράκης (+65) και Άννα-Μαρία Κρατσιώτη (-47κ.). Η Τουρκία ήταν η νικήτρια χώρα με 3 χρυσά και 3 χάλκινα μετάλλια.

Παράλληλα η Ελλάδα κατέκτησε την 3η θέση στους παίδες και την 3η θέση στη γενική κατάταξη με πρώτη χώρα στο πρωτάθλημα τη Ρωσία, να ακολουθεί στην δεύτερη θέση η Τουρκία,  και τέταρτη το Βέλγιο.

Πηγή : WTE, UpTkd,Federation Spain Taekwondo