Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2019

Με 2 μετάλλια (1 ασημένιο, 1 χάλκινο) οι Έλληνες αθλητές στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα Ταεκβοντό Εφήβων – Νεανίδων 2019 στην Ισπανία (αποτελέσματα και νικητές)

Με 2 μετάλλια (1 ασημένιο, 1 χάλκινο) οι Έλληνες αθλητές στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα Ταεκβοντό  Εφήβων – Νεανίδων 2019 στην Ισπανία (αποτελέσματα και νικητές).

Tα συνολικά αποτελέσματα :  1η μέρα / 2η μέρα / 3η μέρα / κατάταξη μεταλλίων /

1η ημέρα (Παρασκευή 04-10-2019)
(Άνδρες –45kg, -48kg, -51kg, –55kg και Γυναίκες –42kg, -44kg, -46kg –49kg)

Χάλκινο μετάλλιο η Ιωαννίδου Χρυσούλα στα -44 κιλά

Η Ελλάδα ξεκίνησε με επιτυχία την πρώτη μέρα του Ευρωπαικού πρωταθλήματος εφήβων/νεανίδων (WTE European Juniors Championships 2019) που φιλοξενείται στην Μαρίνα Ντ`Ορ της Ισπανίας.

Η Χρυσούλα Ιωαννίδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα -44 κιλά ,ενώ οι Ιωάννης Πράπας (-48κ.), Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος (-45κ.), Ιωάννης Μυλωνάς (-45κ.), Ανθούλα Σινάνη (-49κ.), Νεφέλη Δέσποινα Σταμέλου (-44κ), Ευλαμπία Παππά (-44κ.), Ζωή Παπαγεωργίου (-44κ.) και Μαρία Φεύγα (-42κ.), κατετάγησαν στην 5η θέση στις κατηγορίες τους.

Η Ρωσία ήταν η νικήτρια χώρα της 1ης μέρας  αφού κέρδισε 4 χρυσά, 2 ασημένια και 4 χάλκινα μετάλλια.Ακολούθησαν η Βουλγαρία 1 χρυσό και η Ισπανία 1 χρυσό.

2η ημέρα (Σάββατο 05-10-2019)
(Άνδρες – 59kg, – 63kg,– 68kg και Γυναίκες – 52kg, – 55kg, – 59kg)

Ασημένιο μετάλλιο ο Νικολάου Ευάγγελος στα -59 κιλά

Η Ελλάδα συνέχισε  με επιτυχία τη δεύτερη μέρα του Ευρωπαικού πρωταθλήματος εφήβων/νεανίδων κερδίζοντας 1 ασημένιο μετάλλιο με τον Ευάγγελο Νικολάου στην κατηγορία των -59 κιλών.Στην 5η θέση κατετάγησαν οι Αθηνά Μακρυγιάννη και η Μάρθα Μανουσακίδου στα -55 και τα -52 κιλά αντίστοιχα.

Η εθνική ομάδα της Ρωσίας ήταν σαρωτική αφού κατέκτησε  τα 5 χρυσά μετάλλια από τις 6 κατηγορίες κιλών. Δεύτερη ήταν η Μεγάλη Βρετανία με 1 χρυσό.

3η ημέρα (Κυριακή 06-10-2019)
(Άνδρες – 73kg, – 78kg, + 78kg και Γυναίκες – 63kg, – 68kg, + 68kg)

Η Ρωσία ήταν η νικήτρια χώρα και την 3η και τελευταία μέρα  του πρωταθλήματος Νέων αφού κέρδισε 4 χρυσά, 2 ασημένια και 5 χάλκινα μετάλλια.Ακολούθησαν η Κροατία με 1 χρυσό, 1 ασημένιο  και τρίτη η Σερβία με 1 χρυσό.

Στην 5η θέση κατετάγησαν οι Σωτήριος Μιχόπουλος και Δήμητρα Σωτηρία Μπιτσικώκου στα -73 και -63 κιλά αντίστοιχα.

Πηγή : WTE, ΕΛΟΤ, UpTkd,Federation Spain Taekwondo